نرم‌افزار Solid Work

بهمن محمدحسين رحمتي (كارشناس مكانيك خودرو)

b_rahmati60@yahoo.com

 

اشاره

پيشرفت روزافزون بشر در تمامي زمينه‌ها و علوم، بي‌شك مرهون استفاده از رايانه در طراحي و محاسبات علمي است. استفاده از نرم‌افزار مختلف براي شبيه‌سازي و تحليل قطعات و فرايندهاي توليد يكي از راهكارهاي اساسي براي دستيابي به بهترين محصول است كه امروزه بشدت مورد توجه صنايع مختلف قرار گرفته است. تاكنون، نرم‌افزارهاي بسياري در زمينه طراحي، ارائه شده‌اند كه امكانات نسبتاً مناسبي را در اختيار مهندسان طراح قرار مي‌دهند. يكي از اين نرم‌افزارها، Solid Work است كه در اين مقاله معرفي مختصري از قابليت‌هاي آن صورت گرفته است.

 

معرفي نرم‌افزار

يكي از اساسي‌ترين عناصر اتوماسيون صنعتي1، توليد يكپارچه به كمك كامپيوتر2 يا C.I.M است كه شامل 3 گروه زير مي‌شود:

1 . طراحي به كمك كامپيوتر3

2 . مهندسي به كمك كامپيوتر4

3 . توليد به كمك كامپيوتر5 

  

نرم‌افزار Solid Work به دليل استفاده از سيستم Open GL، بستر گرافيكي خوبي را در اختيار كاربر قرار مي‌دهد تا به هر 3 مورد ياد شده دست يابد. به جرئت مي‌توان گفت كه اين نرم‌افزار در گروه نرم‌افزارهاي مهندسي مكانيك، يكي از پركاربردترين نرم‌افزارهاي موجود است. دليل اين مدعا، برخي قابليت‌هاي منحصر به فرد اين نرم‌افزار است:

مدل كردن قطعات به صورت سه‌بعدي و صلب: در اين نرم‌افزار مي‌توان بدون وارد كردن دستور و تنها با كليك موس در محيط دوبعدي، پروفيل يك قطعه را كشيده و در محيط سه‌بعدي به آن حجم داد.  

  

استخراج نقشه دوبعدي ساخت قطعات از قطعه سه‌بعدي و برعكس: اين كار را مي‌توان با دستوراتي بسيار ساده در محيط Drawing انجام داد.

محيط Sheet Metal: در اين محيط، كاربر مي‌تواند از طريق دستورات موجود، عملياتي همچون فرم‌دهي، كشش، استخراج حالت گسترده و ... را روي ورق انجام دهد.  

  

قابليت طراحي مكانيزم و ماشين: در اين نرم‌افزار، مي‌توان قطعات را به تنهايي در قسمت Part مدل كرده و سپس در قسمت Assembly آنها را مونتاژ كرد. همچنين با تعريف روابطي بين اجزاي آن، مي‌توان حركت ديناميكي به قطعه داد.

طراحي قالب6: يكي از قابليت‌هاي مهم اين نرم‌افزار، طراحي قالب آن است كه باعث شده است اين نرم‌افزار به يكي از پركاربردترين نرم‌افزار موجود در رشته ساخت و توليد تبديل شود. براي اين كار، ابتدا بايد مدل سه‌بعدي قطعه طراحي شود، سپس نيمه‌هاي قالب براي آن طراحي شوند.  

 

قابليت Feature Works: در اين قسمت مي‌توانيم مدل طراحي شده توسط نرم‌افزاري ديگر را فراخواني و از آن استفاده كنيم. اين قابليت از مسير زير قابل دسترسي است:

Tools\Add-Ins\Feature Works

قابليت NC Works: در اين قسمت، به‌راحتي مي‌توان برنامه ساخت قطعه مورد نظر را به‌دست آورده و وارد دستگاه‌هاي CNC كرد.

Tools\Add-Ins\NS Works

قابليت Photo Works و Solid Work Animator: در قسمت Photo Works مي‌توانيم از مدل طراحي شده، عكس گرفته و در قسمت Animator از آن فيلم تهيه كرده و براي مقاصد خود از آنها استفاده كرد.

Tools\add-Ins\Photo Works

Tools\add-Ins\Solid Works Animator

قابليت Mold Base: با اين قابليت كه آن را به صورت اضافي بايد روي نرم‌افزار نصب كرد، مي‌توان از قطعات استاندارد موجود، براي قالب‌سازي كمگ گرفت. Mold Base\ Mold Base اين استانداردها شامل DME, Hasco, Progressive, PCS و Superior است.

قابليت PiPing: در اين قسمت، مي‌توان از قطعات استاندارد موجود مانند زانويي، سه‌راهي و ... براي مدل كردن لوله‌كشي، استفاده كرد.

Tools\add-Ins\Piping

قابليت Surface Work: در اين قسمت، مي‌توان كار سطوح‌سازي را انجام داد. اين امر مي‌تواند در قسمت CNC كاربرد داشته باشد.

قابليت Feature Palettes: يكي از ويژگي‌هاي اين نرم‌افزار، امكان دسترسي به طراح‌هايي آماده موجود در نرم‌افزار است.

Tools\Feature Palette

قابليت Exploded View: توسط اين قابليت، مي‌توان نماي انفجاري از محصول طراحي و مونتاژ شده به وجود آورد. توجه داشته باشيد كه اين عمل در طراحي قطعات صنعتي بسيار مهم است.

Insert\Exploded View

Weld Bead: يكي از موارد مهم در قطعات صنعتي، امكان جوشكاري است. براي اين منظور، نرم‌افزار Solid Work انواع مختلف جوشكاري نظير جوش تخت، محدب، مقعر و ... را در نظر گرفته و با استفاده از آن دو قطعه را به هم جوش داد.

Insert\Assembly Feature\Weld Bead

Geometric Tolerance: يكي از موارد مهم در هر نقشه صنعتي، تلرانس‌هاي هندسي موجود بين دو سطح است.

Toolbox Part: در اين قسمت، مي‌توان به قطعاتي استاندارد نظير پيچ‌ها، مهره‌ها، واشرها، پين‌ها، خار فنري، بلبرينگ‌ها و ... دسترسي پيدا كرد. براي اين كار ابتدا بايد Toolbox را از روي CD نرم‌افزار نصب كرد. سپس از مسير Tools\Add-Ins دو گزينه زير را فعال ساخت:

Solid work Toolbox

Solid work Toolbox Browser

عمليات برش در محيط مونتاژي: يكي از امكانات اين نرم‌افزار، امكان برش قطعات در محيط اسمبلي است؛ بدون اينكه آسيبي به قطعات وارد شود. توجه داشته باشيد كه در برخي موارد، اين برش باعث مي‌شود تا قسمت‌هاي مبهم داخلي به خوبي نمايش داده شود.

ايجاد جاي خار روي شفت‌ها به صورت استاندارد: براي اين كار، ابتدا بايد در محيط Part، مقطع يك شفت را ترسيم كرده و سپس آن را Extrude كرده و دستور Toolbox\Grooves را اجرا كرد. سپس، براحتي مي‌توان با انتخاب خار مورد نظر و كليك در روي قسمتي از شفت كه مي‌خواهيم جايي خار ايجاد شود، با زدن دكمه Create اقدام به ايجاد جاي خار كرد.

Structural Steel: با اين قابليت، مي‌توان با توجه به استانداردهاي مختلف، سطح مقطع يك تير را انتخاب كرده و با زدن دكمه Create آن را در صفحه نمايش ايجاد و سپس Extrude كرد.

محاسبات بادامك: در اين نرم‌افزار، مي‌توان بادامك‌هايي را كه داراي حركت شعاعي يا خطي هستند، طراحي و تحليل كرد.

Toolbox\Cams

محاسبات بلبرينگ: در اين نرم‌افزار، مي‌توان محاسبات مربوط به انواع مختلف (بلبرينگ مخروطي، غيرمخروطي، راديال و ...) را انجام داد.

Toolbox\Bearing Calculator

بعد از اجراي دستور بالا، پنجره‌اي باز مي‌شود كه در آن، مي‌توان بعد از انتخاب بلبرينگ مورد نظر و همچنين سرعت و بار وارده بر آن، با زدن دكمه Solve Life عمر تقريبي اين بلبرينگ را بر حسب ساعت به دست آورد.

محاسبات مربوط به تيرها: در اين قسمت، مي‌توان محاسبات مربوط به انواع مختلف تيرها را با بارگذاري مختلف انجام داد. با انتخاب نوع تير و حالت محاسبه (تنش يا كرنش) مي‌توان به ترتيب، مقدار بارگذاري، طول و مدول مقطع تير را وارد كرد. سپس دكمه Solve را فشار داد تا مقدار تنش يا كرنش ناشي از اين بار در تير نشان داده شود.

 

Toolbox\Bean Calculator

 

پانوشت

1. Industrial Automation

2 . Computer Integrated Manufacturing

3

. CAD: Computer Aided Design

4 . CAE: Computer Aided Engineering

5 . CAM: Computer Aided Manufacturing

6 . Cavity

منبع

1 . مسعود اسماعيلي ، مرجع کامل مدلسازي و مونتاژ با نرم افزار Solidwork 2003 1383.

2 . مسعود اسماعيلي ، مرجع کامل مدلسازي مونتاژ و نقشه کشي با Solidwork 2007،1387.

3 . نيما جمشيدي ، جواد ممبيني، آموزش پيشرفته طراحي به کمک Solidworks 2009، چاپ اول 1388.

4 . Solidwork 2003 What’s New, Solid Works Corporation 300 Baker Avenue,1995 - 2002.

5 . The free encyclopedia "Solid Works" http://en.wikipedia.org


برچسب‌ها: Solid Work, نرم افزار طراحی, دانلود نرم افزار مهندسی, نرم‌افزار Solid Work

تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۲/۱۰/۱۰ | 13:22 | نويسنده : امید فلاحی |
  • انجمن مهندسی خودرو
  • انجمن مهندسی خودرو
  • انجمن مهندسی خودرو
  • انجمن مهندسی خودرو
  • با کلیک بر روی +1 ما را در گوگل محبوب کنید